Víte jak správně skladovat potraviny, suroviny a hotová jídla?

Řekli jste si, že budete vyhazovat méně jídla, ale nedaří se vám to až tak, jak byste chtěli? Vyhazujete potraviny, suroviny i hotová jídla, protože se vám zkazily? Problém může být v nesprávném skladování. V následujících řádcích si vysvětlíme, jak potraviny správně skladovat tak, abychom se vyhnuli zbytečnému plýtvání.

Správné skladování potravin je základ

Asi každému je z vlastní zkušenosti jasné, že nejvíce plýtváme a vyhazujeme ovoce a zeleninu. Začněme zeleninou. Zde si musíme uvědomit, že ne každá zelenina patří do chladničky. Zapomeňte na to, že do lednice uložíte brambory, cibuli či dokonce rajčata. Patří do chladu, avšak ne do lednice, ale do spíže či komory. I u ovoce je to specifické. Například takové hrozny do lednice můžete klidně dát. Ale jablíčka nebo citrusy se cítí dobře při pokojové teplotě.

V koši často končí i chléb a pečivo. Správné skladování je v tomto případě opravdu základ. Pečivo byste neměli skladovat v mikrotenových sáčcích, vhodnější jsou papírové nebo látkové sáčky. Chlebíček vydrží v chlebníku pár dní, ale po určitém čase může chytit plíseň. Proto pokud víte, že ho nestihnete sníst, zamrazte ho.


Skladování suchých potravin

I správné skladování suchých potravin může být pro někoho španělskou vesnicí. Kolikrát se vám stalo, že jste objevili moučné červy či jiné škůdce? Kolikrát vám potraviny zvlhly? Stává se to opravdu často a vyhodit celou zásobu potravin kvůli nesprávnému skladování je opravdu velká škoda. Nejlépe se jeví jejich skladování ve skleněných nádobách a dózách, použít můžete i velké sklenice. Suché potraviny skladujte mimo přímé sluneční záření.


Skladování hotových jídel

I hotové pokrmy vyžadují správné skladování. Ano, jídlo má před uložením do chladničky vychladnout, ale my ho někdy necháváme na sporáku celý den. A to určitě není správný postup. Uložit do lednice ho můžeme už po dvou až třech hodinách, nejlépe v uzavíratelných nádobách. Hotová jídla patří na vrchní poličky v lednici.