Plánujte si jídelníček, jinak budete plýtvat jídlem

„Cíl bez plánu je jen přání" řekl francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry. Chcete-li v boji s food waste táhnout za ten delší konec provazu, tak vězte, že bez plánování jídelníčku to nepůjde. Jak by mělo takové plánování vypadat?

Zmapujte situaci v chladničce

Obsah lednice je vstupní branou při plánování jídelníčku na nejbližší dny. Zjistíte, které potraviny to už mají nahnuté. Zvažte, do jakých receptů byste uměli zakomponovat potraviny, které naleznete v lednici. Zapište si, co je třeba dokoupit, ale ještě předtím zkontrolujte spíž, zda potřebné potraviny nenajdete v ní.


Používejte počítadlo porcí

Díky počitadlu zjistíte, kolik těstovin, masa či zeleniny máte použít na přípravu jídla pro určitý počet osob. Tyto čítače jsou užitečné zejména, pokud vaříte pro větší skupinu lidí. Zároveň vám dají odpověď na otázku, proč vám vždy zůstane navíc nějaká ta rýže, brambory a podobně. Na internetu najdete řadu programů a aplikací pro výpočet.


Mějte doma základní potraviny

Dva, tři druhy obilovin, potraviny, bez kterých se neobejde žádné jídlo, základní koření a nějaké ty omáčky. To vše byste měli mít stále doma. S těmito potravinami dokážete vnést starším pokrmům uvařeným v předešlých dnech nový život.


Myslete dva kroky vpřed

Při plánování vaření uvažujte nad vícenásobným využitím ingrediencí. Například rýže. Jeden den může být přílohou k jídlu, druhý den z ní můžete udělat rizoto. Nebo například fazole. Z části zvládnete uvařit polévku, z další fazolovou zavářku. Když budete takto krásně využívat ingredience ve více pokrmech, tak na konci týdne vám žádné zbytky jídla nehrozí.


Rozdělujte a zamrazujte

Pokud navaříte více polévky či hlavního jídla a už nevíte, co s ním, nezoufejte. Naporcujte ho a dejte zamrazit. Takto zamrazené jídlo si vytáhněte někdy přes týden, když na vás dolehne takzvaný líný den. Tedy den, kdy se vám nechce nic, a už vůbec ne vařit.

Pamatujte, že plánováním jídelníčku omezíte nejen plýtvání jídlem, ale ušetříte i čas, stres a peníze. Většinou to znamená i to, že se budete stravovat zdravěji.