Zůstala vám po oslavě plná lednice jídla? Nevyhazujte ho, poradíme vám, co s ním

Každý ví, že na žádné pořádné oslavě nemůže chybět dobré jídlo. Něco sladkého, něco slaného, něco lahodného a něco, co bude chutnat určitě každému. A tak se pod tou spoustou dobrot stoly jen prohýbají. A tak druhý den lednice praská ve švech, protože jsme toho nakoupili dvakrát víc, než kolik bylo potřeba. Pokud i vám zůstala plná lednice, nezoufejte. Poradíme vám, co s přebytečným jídlem, aby neskončilo v koši.

Jídlo do koše nepatří

Existují statistiky, které jasné ukazují, že každý člověk vyhodí do odpadu průměrně desítky kilogramů jídla. Možná vám to připadá neuvěřitelné, ale je to pravda. Vyhazujeme zbytky obědů i večeří, nedojídáme jídlo v restauracích, nekontrolujeme spotřebu na výrobcích, které potom končí v koši, protože je nestihneme zpracovat, potraviny neumíme správně skladovat. A také nevíme, že méně je někdy víc, a děláme si zbytečné zásoby jídla, které nejsme schopni spotřebovat.

Pokud vám po oslavě nebo večírku zbylo hodně jídla, rychle zapomeňte na to, že ho zahodíte do odpadu. Můžete to vyřešit mnohem lépe. Například:

  • Mrazením. Všechny potraviny, které můžete zmrazit, zmrazte. A čím dříve, tím lépe. Zmrazit můžete pečivo i chléb, ale i některé druhy zeleniny nebo čerstvé bylinky. Z hotových jídel přežije mrazení i bramborová kaše nebo například různé guláše.
  • Další spotřebou. Pokud vám zbylo pečivo, můžete ho zmrazit nebo použít dále – usušit na strouhanku nebo si udělat chleba ve vajíčku. Pokud vám zůstala kuřecí prsa, druhý den je přidejte nakrájené na kousky do zeleninového salátu.
  • Darováním. Každého z oslavy pořádně nabalte. Oni budou mít postarané o dobrou večeři a vy budete mít čisté svědomí. Další možností je i podělit se sousedy a upevnit tak sousedské vztahy.

Pokud si osvojíte tyto rady, už nikdy nebudete mít po oslavách a večírcích nacpanou popelnici nespotřebovaným jídlem, a nepodpoříte tím problém zvaný food waste.