Dá se plýtvání potravinami vyhnout i v domácnosti s dětmi?

„Nehraj si s jídlem.“ Kolikrát jsme slyšeli tuto větu, když jsme na talíři přesouvali hrášek z jedné strany na druhou? Kolikrát jsme to řekli vlastním dětem, když se mermomocí chtěly vyhnout křupavé brokolici? Přiznejme si - neplýtvat jídlem je někdy opravdu těžké. A právě rodiny s dětmi by o tomto problému mohly mluvit v květnatých souvětích. Problematika food waste je stále aktuálnější, a proto si v následujících řádcích řekneme, jak ze svého stolu a ledničky spotřebovat co nejvíce. A to i přesto, že vaše děti jsou neuvěřitelně vybíravé.

Plýtvání potravinami v domácnostech s dětmi

Poslouchat dokola slova typu "nechci, nesním a fuj" je někdy k nevydržení. Ale tak to s malými dětmi prostě chodí. Nebudou jíst, co jim nepadne do oka, odmítavě kroutí hlavou, ačkoli ani neochutnaly. Pokud to dobře znáte, a přesto jste odhodlaní plýtvání potravinami zabránit, tak čtěte dál.


Tipy, které vám ušetří nervy i peněženku:

  • Nezapomínejte, že jíme i očima, a o dětských očích to platí dvojnásob. Jděte na to zvesela, vždyť kreativitě se meze nekladou. Svým ratolestem zkuste oběd naservírovat zábavně a barevně. Na internetu určitě najdete celou kopu receptů a rad jak na to.
  • Když jde do tuhého, dejte jim to, co určitě snědí. Už jste přistihli svého potomka, jak krmí psa fašírkou, kterou jste pracně připravovali? Pes leží pod stolem s plným břichem a vaše hladové dítě hypnotizuje ledničku. Pokud tedy víte, že dítě vám určitě sní chléb se sýrem a šunkou, tak mu jednoduše udělejte chléb se sýrem a šunkou.
  • Čím jednodušší, tím lepší. Přiznejme si, že občas v kuchyni experimentujeme, což děti ne vždy ocení. A tak se raději vykašlete na rump steak s rukolovým salátem a naservírujte jim kuře s rýží nebo těstoviny se sýrovou omáčkou. Jejich hladovému bříšku se takové obědy budou určitě líbit.

Přeorientovat se na domácnost, ve které se jídlo nevyhazuje, je poměrně složité, ale jde to. Nejhorší jsou začátky, kdy si budete muset možná na vše zvykat, ale postupně se do toho dostanete.