Brambory na více způsobů aneb Jak s nimi již nikdy neplýtvat

Brambory vařené, opékané, pečené, ale i bramborová kaše. To všechno jsou různé úpravy brambor, které jsou asi nejoblíbenější a nejčastější přílohou mnohých jídel. Mnohokrát ale uvaříme této přílohy víc, než je nutné, a přebytky nejčastěji končí tam, kde by neměly. V koši. Co připravit z brambor, aby neskončily jako food waste? Řešení je hned několik.

Bramborová kaše

Zbytky bramborové kaše můžete snadno proměnit na bramborové kuličky. Stačí jen do kaše přidat vajíčko, bylinky, pepř, promíchat a ze směsi vyrobit kouličky. Ty se obalí ve strouhance a osmaží na oleji. Bramborové kaše také slouží jako skvělý pomocník při zahušťování omáček, polévek nebo dušených jídel. Stačí ji jen rozmixovat dohladka a přidávat. Podle potřeby do ni můžete přidat mléko.

Z bramborové kaše můžeme také připravit i fantastické lokše a to tak, že k ní přidáme pepř, majoránku, prolisovaný česnek, rozšlehané vejce a tolik mouky, aby směs měla konzistenci litého těsta. Následně lijeme těsto na pánev a na středním plameni pražíme dozlatova z obou stran.


Vařené brambory

Zůstaly vám v lednici vařené brambory a nevíte, co s nimi? Co takhle z nich udělat bramborový salát? Nakrájejte brambory na menší kousky, přidejte vařená vajíčka, hrášek, mrkev, cibuli, majonézu nebo bílý jogurt a vše promíchejte. Dochuťte solí a pepřem. Dejte do chladu odstát.


Opékané brambory

Přebytky opečených brambor můžete použít do španělské omelety. 3–4 vejce vyšlehejte s trochou vody a solí a pepře. Nakrájejte cibuli, zlehka ji orestujte na pánvi dozlatova, přidejte na plátky pokrájené brambory a přilijte vaječnou směs. Stáhněte plamen a nechte péct asi 12 minut. Opečené brambory jsou také skvělou přísadou do fritatty. 


Pečené brambory

Dejte pečeným bramborám, které vám zbyly, nový život. Lžičkou vyberte vnitřek brambor a smíchejte s různými přísadami, fantazii se meze nekladou, když máte směs hotovou, vložte ji zpět do brambory, navrch posypte strouhaným sýrem a dejte zapéct.

Receptů, které využívají již uvařené brambory, je opravdu spousta. I díky nim podporujete boj proti food waste.