Vařit se dá i ze zbytků. To, co byste vyhodili, se může přeměnit na delikatesu.

Kampaň Food Waste - Boj o přežvýkání s Klarstein nás začátkem června přivedla na milé i mimořádné naučné setkání s médii a influencery. Setkali jsme se ve venkovních prostorech agentury Divino, které nabídli příjemné prostředí na šíření osvěty a inspirace v globální problematice plýtvání potravinami.

Zástupcům médií a influencerům jsme představili naši kampaň, ve které prostřednictvím Odpadlíků bojujících o přežvýkání komunikujeme celosvětový problém Food Waste.

Společně jsme si vyslechli odbornou přednášku pod taktovkou O.Z. Free Food, na které jsme se od Alexandry Kolárik dozvěděli zajímavé fakta a statistiky o potravinách a jejich neefektivní spotřebě. Věděli jste, že více než třetina celosvětově vyprodukovaných potravin určených pro lidskou výživu skončí jako odpad? Ano, nad některými čísly přítomní jen kroutili hlavou. Dozvěděli jsme se, které prostředí je pro skladování jednotlivých potravin nejvhodnější a na co si třeba dát pozor v ledničce, ale i mimo ní.

V druhé části jsme se zúčastnili praktického workshopu v režii Lucie Grigové z blogu Do poslednej omrvinky. Poučila nás, jak správně skladovat potraviny v ledničce a ukázala nám, do kterých poliček a šuplíků patří jednotlivé druhy ovoce či zeleniny. Ukázala nám, že chutné jídla nemusíme vařit podle receptů s nekonečným seznamem ingrediencí.

Naučili jsme se připravit si jednoduchý dip ze stonku brokolice, který normálně končí v odpadkovém koši nebo v lepším případě v kompostu. V dalším jednoduchém receptu připravila Lucie nečekaně osvěžující gazpacho, ve kterém zužitkovala i naoko nejedlé slupky z melounu. Použila jich namísto tradiční okurky a v kombinaci s letními rajčaty a paprikami byla studená španělská polévka vážně gastronomickým zážitkem. Jak hovořil název Lucčina blogu, využili jsme při přípravě chutných jídel vážně všechno, až do posledního drobečku.

Přesně o tom totiž je poselství naší kampaně, ve které jsme chtěli přispět k osvětě a šíření důležitých informací při řešení celosvětového problému.